| ELYSIUM | press | recenze | ELYSIUM-Private Hell (2007) |

Elysium, brutal-popová skupina z Týnce nad Labem

press

zpět

ELYSIUM-Private Hell (2007) (webzine Metalnation.cz) www

Elysium jsou jedním z dalších příjemných překvapení na tuzemské scéně. Podle dostupných informací se zformovali v roce 2003, o rok později vydali stejnojmenné demo a ještě v témže roce debut „Curiosity“. Tehdejší tvorba kapely byla kombinací thrash metalu a power metalu. Od té doby se ale mnohé změnilo. Původní zpěvák Martin Kočí opustil řady kapely a byl nahrazen Jiřím Veselým, který nazpíval i aktuální počin „Private Hell“.

Debut „Curiosity“ jsem sice neslyšel, ale podle toho, co se mi o něm podařilo zjistit, Elysium na „Private Hell“ zřejmě oproti minulosti značně přitvrdili. Současná produkce kapely se pohybuje na pomezí thrash metalu a death metalu švédského střihu s občasnými výlety do metalcoru. Elysium nejsou sice žádnými velkými experimentátory a nic vyloženě novátorského či neotřelého nenabízí, ale za pozornost určitě stojí - neméně pak v kontextu české metalové scény. Neslyšel jsem totiž v našich končinách kapelu, která by výše zmíněné ingredience poskládala dohromady tak záživným a profesionálním způsobem.Albu kraluje technická preciznost, ale nepřevyšuje rozhodně obsah, který je opravdu pestrý a nápaditý. I přes tvrdost a razanci se zde najde místo i pro zajímavé melodie či povedené kytarové sólo. Velmi se mi zamlouvá i nesmlouvavý a agresivní vokální projev Jiřího Veselého, jehož řev dodává nahrávce ty správné koule. Skvělý nadupaný zvuk a profesionální produkce pak dělají z „Private Hell“ desku, za kterou se nebudeme muset rozhodně stydět ani v zahraničí. Za největší pecky považuji především famózní úvodní skladbu „Tribute To A Baneful Race“, sedmičku „Pathetic Dawn“ a osmičku „The Ruin“. Ostatní kousky ale také rozhodně nenudí. Na závěr je pak schovaná lahůdka v podobě coveru legendárních Hypocrisy.

Elysium přišli s nahrávkou, na které předvádějí záživnou a šťavnatou porci technického thrash/death metalu na světové úrovni. K tomu přispěl i našlapaný zvuk a profesionální produkce. Kdo má výše zmíněné stylové ingredience rád a libuje si v takových spolcích, jako např. Hypocrisy nebo Amon Amarth, pro toho by mohlo být „Private Hell“ velmi výživným soustem. Další z desek, které dokazují, že by to s tou českou metalovou scénou nemuselo být zas tak hrozné.


8/10 empty