| ELYSIUM | press | recenze | ELYSIUM-Private Hell (2007) |

Elysium, brutal-popová skupina z Týnce nad Labem

press

zpět

ELYSIUM-Private Hell (2007) (webzine Metalzone.info) www

Nevím, co mám čekat, házím CD do přehrávače a číhám. Chvilku podivné zvuky a pak vypukne Soukromé peklo. Mimochodem, ten název docela sedí – tohle je fakt mazec.

Abychom si rozuměli – tady nejde o nějaký bezhlavý nářez. V podstatě se jedná o takový povětšinou střednětempý thrash / death metal. Muzika je plná zajímavých vyhrávek a proměn, které dávají celému CD pestrost a zajímavost. Sem tam se vyloupnou i sólíčka, která jsou dobře a jistě zahraná. Prostě kvalitní muzikanti se nezapřou.

Na druhou stranu mi většina skladeb připadá místy taková roztrhaná a nesouvislá. Takováto rozpadlost, jakkoli úmyslná, ubírá muzice trochu na kráse. Ale pasáže, které to prostě valí bez zbytečných breaků a mezer jsou vynikající.

Co se mi na muzice trochu nelíbí, je zpěvák. Nic proti upravenému řevu a tak, ale zpěvákův hlas způsobuje svou monotónností pocit, že se songy slévají jeden do druhého a proměňují se v šeď bez konce. Prostě by to chtělo trochu pestrosti i do zpěvu – měnit polohy, frázování a tak. Myslím, že nakročením tím správným směrem je třeba vokál na začátku skladby Present Of Speed. To je moc příjemná změna.

Před pár větami jsem psal, že nic proti upravenému řevu, ale přece jen se u toho zastavím. Teď jde jen o můj čistě subjektivní názor, proto mě nikdo nechytejte za slovo, ale mně se to prostě nelíbí. Buď to uřvu, nebo nemůžu být zpěvák. Pomáhat si elektronikou nebo přeřvaným mikrofonem mi přijde trochu zbytečné (no možná sem tam pro zpestření). U Elysium je to rozhodně na škodu, protože dnes toto používá spousta kapel a Elysium tak zapadá do průměru. Jsem si jistý, že Jirka by to klidně zvládl i bez toho.

Jinak zvuk CD je vynikající a je slyšet, že kapela a potažmo zvukař si s ním vyhráli (viz například různé fady nástrojů mezi pravým a levým kanálem). Pěkné.

Také obal a texty nejde celkem nepochválit. Texty jsou komplet v angličtině, a to kvalitní. Jsou zajímavé a stojí za prostudování. Obal je jednoduchý a vkusný.

Takže když to shrnu – zajímavá a kvalitní muzika. Žádné fanoušek tohoto stylu by si jí neměl nechat ujít.
Aleister 7,5/10