| ELYSIUM | press | ostatní | Rozhovor s webzinem Metalnation.cz |

Elysium, brutal-popová skupina z Týnce nad Labem

press

zpět

Rozhovor s webzinem Metalnation.cz (odpovídal Ondra) www

Elysium vydali skvělé novinkové album "Private Hell", na kterém předvádí velmi výživný technický thrash/death metal a nutno říci, že v tomto stylu nemají v našich končinách konkurenci. Požádal jsem kluky o rozhovor a nakonec se mi ozval kytarista Ondra Nesládek, který se přidal ke kapele před nahráváním aktuálního počinu.


Elysium jsou na české scéně stále ještě poměrně neznámým pojmem. Mohl bys nějak stručně shrnout dosavadní historii kapely?

Ahoj, kapela vznikla v létě 2003 z výběru členů několika kapel v sestavě David Adamec, Dušan Miňovský, Václav Paštyka a Martin Kočí. Na jaře 2004 vzniklo první demo, na podzim CD „Curiosity“ a klip k písni „Slaughter of the innocent“, který několikrát bežel i na TV Óčko. Pak moře koncertů s tuzemskýma, ale i zahraničníma kapelama. Na počátku roku 2006 jsem přišel já a v polovině roku nahradil zpěváka Martina Kočího Jiří Veselý. Na nový rok 2007 jsme připravili CD „Private Hell“.


Myslím, že vaše nová deska je zvukově i produkčně na velmi dobré úrovni. Kde jste aktuální počin nahrávali a kdo další se na nahrávání podílel?

Desku jsme nahráli ve studiu, které se nachází ve Všechlapech u Nymburka. Studio jsme si pronajali, ale všechno ostatní včetně člověka, který to nahrál, jsme si přivezli sami. Nahrával nám to Jakub Homola, dlouholetý přítel Dušana a kolega muzikant.. Následný mix byl v kooperaci s celou kapelou. Speciálním hostem byl Jarda Šantrůček (kytara - Despise a Imperial Foeticide), který si s námi zadrtil a též nám byl vzácnou oporou. Díky, Jardo.


Tys přišel do kapely až před nahráváním aktuálního počinu „Private Hell“, stačil ses nějak autorsky podílet na nové desce? Kdo je hlavním skladatelem ve vaší kapele?

Jooo, tak to bohužel ne. Byl jsem hodně zaměstnanej drcením materiálu, kterej mi Dušan pod tlakem hrnul. Navíc jsem nedával takový maso jako on a nechtěl jsem, aby ta deska byla moc experimentální.... Hlavním skladatelem je tedy kytarista Dušan Miňovský.


Mohl bys něco říct o okolnostech odchodu původního vokalisty Martina Kočího? Jak jste narazili na nového zpěváka Jiřího Veselého? Jak ses do kapely dostal ty? Co bylo důvodem stylového obratu Elysium?

No tenkrát to bylo dost složitý. Přišel jsem, když byl Martinův odchod na spadnutí, bylo mi řečeno, že ze zdravotních a osobních důvodů (velká pracovní vytíženost související s jeho podnikatelskou aktivitou). S Jirkou se znal Adis přes net a když odešel Martin, byla super příležitost Jirku využít! Myslím, že Jirka dal kapele lepší další rozměr. Je supr, že dotváří mozaiku Elysium. Má cesta k Elysium byla dlouhá. Dejvy z Despise mě stále přemlouval, abych se klukům ozval, ale já na to kašlal, protože jsem si nemyslel, že bych na to měl. Rozsek to Adis, kterej mě odepsal na inzerát v Muzikusu (smích). Stylový obrat je přirozený rozvoj. Velkou část rozvoje zapříčinil Bejv (basák Despise), kterej u nás měl zpívat, ale nakonec se to nevydařilo... Každopádně je to SUPER člověk, kterýho máme rádi, kterej nám doporučuje hudbu a je opravdu VELKÝM znalcem. Díky Bejve!


Jak jsi ty sám spokojen z výsledkem vašeho snažení a počinem „Private Hell“?

Já jsem spokojenej hodně. Zvuk kytar mi příjde na dost dobrý úrovni, když to porovnám s podmínkama, jaké jsme měli - jako například to, že je to nahraný komplet za 24hodin a to do toho počítám i 4hodinový shánění aparátu. Jinak celkovej dojem je supr. Kdo hraje, ví, že s odstupem času ho začnou napadat věci, který mohly bejt lepší, ale za tim materiálem si stojíme!!!


Na jakých akcích budete k vidění? Budete hrát i na nějakém letním festivalu?

To je různý, teprve teď začínáme opět pořádně hrát. Hledáme akce, děláme akce - klasika. Myslím že sledování našich stránek je nejlepším řešením, jak být v obraze. Spousty
akcí je stále v jednání. Každopádně jsme vděčný všem lidem, kteří nás podporujou. Díky!


Album „Private Hell“ bylo vyrobeno a nahráno svépomocí. Zkoušeli jste se porozhlédnout po nějaké vydávací firmě?

Jó, to jsme samozřejmě zkoušeli, ale bohužel nesplňujeme představy žádného z vydavatelů, které jsme obeslali. Nemáme nikoho, kdo by nás protlačil. Snažíme se všichni v kapele a věřím, že se to snad podaří. Když ne teď, tak snad příště. Každopádně tahle muzika nás baví a to je pro nás důležitý!


Jaké je vlastně tvé mimohudební zaměstnání?

Já jsem věčný student. Stále si říkám, jak skvěle unikám práci. Paradoxem je, že v každé volné chvíli si beru montérky a mašíruju do stavebnin, kde občas dělám. Jó, kapela je radost i povinnost a jelikož to myslím s muzikou vážně - stejně jako kluci, vydělávám na aparát, a taky na provoz kapely, na kterém se stejnou měrou jako ostatní podílím.


Jakou hudbu ve svém volném čase nejraději posloucháš?

No, jelikož denně cestuji vlakem, poslouchám stále. Hlavně moderní hudbu, já toho schroupnu hodně. Jde o to, aby to byla kvalita - Metal, hevík, core, progresivní, ale i DGčko, nezaleknu se ani kombinací Rocku a Ema.... Miluju dynamiku v muzice, kombinování hlasů, klidný a ničivý pasáže... To je moje.


Co říkáš na to, jak se u nás vyvíjí metalová scéna? Vidíš tady nějaký potenciál? Zaujala tě v poslední době nějaká tuzemská kapela?

Jo, určitě! Je hrozně znát, že si jsou Češi vědomí, že konkurence ze zahraničí nás stále drtí a snaží se s tím něco dělat. To je dobře, fandim moře kapelám. Hlavně těm, co to myslí s muzikou vážně! Nejvíc to přeju klukům z Despise protože si to zaslouží! Jinak výpis by byl fakt dlouhej.


Jaký máš názor na nelegální stahovaní alb z internetu? Nezdají se ti ceny cédéček nesmyslně vysoké? Vidíš nějaké řešení?

Je to o tom, že na naše poměry jsou pro obyčejnýho člověka cédéčka drahý, a proto se to tolik rozmáhá. Já si cd tuzemských kapel kupuju, abych je podpořil a navíc to je většinou finančně únosné. Není nad to, prolistovat si booklet, ale nejsem svatý - s taháním muziky je to stejný, jako kdyby ses zeptal zdravé mužské populace, zda-li masturbuje (smích). Řešení vidím, ale zatím v nedohlednu.


Jaké jsou vaše plány a cíle do budoucna?

Naše plány jsou jasné. Hrát, hrát a zase hrát. Zkusit najít vydavatele a určitě se dostat více do podvědomí české scény a lidí.


Nějaký speciální vzkaz pro metalové fans?

Jasně! Choďte na koncerty a podporujte českou metalovou scénu! A jinak mockrát díky, že jste!


Díky za rozhovor!

Za celou kapelu Elysium Ti taky děkuji!!!


empty