| ELYSIUM | press | ostatní | Rozhovor s webzinem Panda music |

Elysium, brutal-popová skupina z Týnce nad Labem

press

zpět

Rozhovor s webzinem Panda music (odpovídal Jirka)

PŘEDSTAV ČTENÁŘŮM SKUPINU …

Ahoj, takže kapela Elysium hraje v klasickém složení dvě kytary (Dušan Miňovský a Ondra Nesládek), basa (David Adamec), bicí (Václav Paštyka) a zpěv (Jiří Veselý) a hrajeme něco mezi thrash/death a death/corem, ale každá škatule je vždy dost zavádějící, nejlepší by bylo, kdyby si o naší tvorbě každý udělal obrázek sám poslechem našeho cédéčka nebo třeba ukázek na bandzone či samozřejmě i na našich stránkách a zcela nejlepší je přijít se někdy podívat na nějaký náš gig. Jinak existujeme od roku 2003.

VAŠE NAHRÁVKY JSOU?

První nahrávka Elysium se jmenovala CURIOSITY, ale v té době jsem já a ani kytarista Ondra v kapele ještě nebyli. Byla to docela slušná thrashárna s melodickým zpěvem. V roce 2007 jsme pak již v současné sestavě natočili druhé cédéčko s názvem PRIVATE HELL, které je po všech stránkách tvrdší.

JAK SE PRODÁVÁ VAŠE POSLEDNÍ CD?

No, cédéčka prodáváme samozřejmě většinou na našich koncertech. Někde se pár zájemců o CD najde, někde neprodáme nic, běžná undergroundová praxe . Ale myslím, že celkově se prodává docela slušně, na to, že ještě nemáme jméno, jak se říká.

JAKÉ BYLI NA NĚJ OHLASY?

Tak ohlasy byly většinou výborné, vyskytla se snad jen jediná kritická recenze, ale pro nás je stejně nejdůležitější názor lidí, kteří si desku koupí, tedy fanoušků.

VAŠE PLÁNY NA KONEC LETOŠNÍHO ROKU?

Na konec roku? No skládáme pomalu nové věci, takže budeme dělat na tom a jinak samozřejmě koncertovat, koncertovat a koncertovat.

JAK ČASTO KONCERTUJETE?

No u nás je to závislé tak trochu na mých směnách. Dělám v nepřetržitém provozu, takže bohužel každý víkend nemám čas, ale jinak se snažíme domlouvat akce, jak to jde. Děláme samozřejmě i výměny, tak kdyby měl někdo zájem, tak ať se ozve. Myslím, že máme tak jednu, dvě, tři akce do měsíce, je to různé.

KDY MÁTE V PLÁNU NATOČIT NOVÝ MATERIÁL?

To je jednoduchý, až bude novej materiál složenej. Nicméně, samozřejmě chceme, aby to bylo co nejdříve. Možná že až budeme mít připravený tři skladby, uděláme nějaké promo. Ale to se ještě uvidí, jak se domluvíme.

MYSLÍŠ, ŽE VÁM TO NĚKDO VYDÁ, NA SVĚTĚ JE SPOUSTA KAPEL, PROČ BY MĚLA FIRMA ZROVNA PODPOŘIT VÁS?

Upřímně řečeno, podle zkušeností co mám z dřívějška Parricide, Territory a konec konců i Elysium s PRIVATE HELL) nám moc velké naděje nedávám. Myslím, že v naší malinké zemičce není ten správný vydavatel, který by se zajímal zrovna o tento styl, který hrajeme. Nicméně, my se budeme snažit, aby naše nové album bylo ještě namakanější a celkově vyspělejší než PRIVATE HELL a věřím, že to bude totální „kicking of ass“.

ZNÁ VÁS CELKEM MÁLO LIDÍ, CO KONCERTY V CIZINĚ, PLÁNUJETE?

Jasně, máme nějaké kontakty v Rakousku, tak snad to vyjde. Navíc jsme už jednu rakouskou kapelu pozvali k nám, tak čekáme výměnu u nich. Máme rozjednaný i další vystoupení v Rakousku, ale nechci o tom moc mluvit, dokud to nebude tutovka. Co se týče dalších zemí, zatím moc kontakty nemáme, takže uvidíme, co ukáže budoucnost.

CO VELKÉ FESTIVALY, NEBO PŘEDSKAKOVÁNÍ PŘED ZNÁMĚJŠÍ KAPELOU? VĚTŠINOU SE ZA TO PLATÍ, KOLIK BYSTE BYLI OCHOTNI ZA TOTO ZAPLATIT?

Hele, pokud vím, tak například na Brutal Assault by nás to vyšlo, jak jsme si zjišťovali asi na 15 000 a teď si to představ. Dáš tyhle strašný prachy a pak dostaneš hrací čas například v sobotu v deset ráno, kdy tam před tím pódiem bude postávat jen minimální procento ze všech návštěvníků festu. Takže tohle se nám zdá jako vyhazování peněz oknem. Ale samozřejmě, pokud se naskytne nějaká výhodnější možnost si zahrát někde na větším festu nebo před známou kapelou, tak to berem, to je jasný. Zatím jsme s žádnou vyloženě velkou kapelou nehráli, ale co není, může být. I když vlastně hráli jsme s Root.

KDO TVOŘÍ MUZIKU?

Hlavní a doteď vlastně jediný skladatel byl kytarista Dušan, ale jak se zdá na nové album něčím vlastním již zřejmě přispěje i kytarista Ondra. Jinak to u nás probíhá tak, že Dušan přinese téměř hotovou skladbu (pošle mejlem) a ostatní si do toho doma tak nějak přidají to svoje a pak to společně na zkoušce doladíme.

KDO PÍŠE TEXTY, A O ČEM JSOU?

Texty píšu já a jsou to takové moje postřehy na věci ze života. Občas to napíšu více poeticky, občas méně a příměji, prostě jak to zrovna cítím. Koho by ale zajímalo konkrétněji, o čem který text vlastně je, tak tady je resumé:

Day Not Mine

Tenhle text vyjadřuje pocity člověka, který se zamýšlí nad nevyhnutelností konce života, tedy nad jistou smrtí, která jednou přijde… ví, že je to jen otázka času, ale že jednou dostihne i jeho.

Private Hell

Jak se asi cítí člověk, který „díky“ justičnímu omylu skončí na doživotí v cele? Pocit křivdy, věčná samota, deprese a hlavně myšlenky na promarněný život.

Present Of Speed

Dárcové orgánů, jak se říká frajerům na těžkých, rychlých motorkách. Tenhle text je věnovaný jim a je to o tom, že vlastně každý z nich je jen jakýmsi čekatelem na to až přijde jeho čas a až bude moci svými orgány přispět na záchranu života někoho jiného.

The Ruin

Tenhle text je vlastně jakousi snovou vizí na hororové téma, nepřináší žádné poselství, spíš vyvolává děsivou atmosféru. Taková pocitovka.

Set The Piles On Fire

Tak trochu metafora na téma středověkého upalování kacířů, v tomto textu je vyjádřeno, že ne všechno nové je obecně přijímáno jako pokrokové, něco je považováno i za hloupé a lidstvo by na to mělo co nejrychleji zapomenout. Ale musí být vždy názor těch, co rozhodují, jestli ano nebo ne, správný? Text je psaný jako by byl adresován přímo člověku, který tyhle „kacíře“ posílá na hranici.

Pathetic Dawn

Varování nenarozenému dítěti, že jeho touha po narození a jeho velké těšení na život je dost naivní a nevědomé…neboť život je někdy spíše trestem a nikoliv darem… ale to už si každá takováto „duše“ musí přebrat sama. V závěru textu je strohé konstatování, že tento „skok“ do života musí nakonec učinit každý, takže si tím všichni musíme projít.

Tribute To A Baneful Race

Klasické zamyšlení nad nesmyslností válčení, mohl by to bejt klidně i textík nějaké květinové kapely ze šedesátek :o).

S KÝM JSTE VYSTUPOVALI A KOLIK MÁTE ZA SEBOU KONCERTŮ?

Jej, tak těch kapel bylo už fakt hafo a protože si nevedeme žádné záznamy, tak ti je tady nemůžu všechny vyjmenovat, ale například rádi hrajeme s D. A.D., hráli jsme například s Tortharry, Stigma, Root a s mnoha a mnoha dalšími. Kolik máme za sebou koncertů, ti taky nepovím, ale je to docela slušný číslo, to mi věř.

K MUZICE PATŘEJ I FANYNKY, JAK JSTE NA TOM VY?

No, určitě všichni moc rádi vidíme fanynky pod pódiem, to je jasný, ale jestli narážíš na to, že některý kapely po koncertě jejich přízně zneužívaj, tak to rozhodně není náš případ, hehe.

CO POUŽÍVÁŠ ZA APARÁT?

No mám bezdrátový mikrofon SHURE, na zkušebně na zakázku postavený zesilovač s výkonem 2x 360 W a malý mix od Behringera.

JAK ČASTO ZKOUŠÍTE?

Zkoušky jsou každou neděli, vyjma víkendů kdy máme koncert. Já ovšem kvůli své práci mohu jezdit na zkoušku jen každou druhou neděli. Jinak se snažíme zkoušení nepodceňovat, hlavně pokud se jedná o nové věci.

JAKÉ JSOU VZTAHY V KAPELE?

Tak v kapele máme naprostý výborný vztahy. Elysium je parta veselejch týpků co nezkazí žádnou srandu a v podstatě to je o neustálém vtipkování a legraci. Prostě pohoda.

ŘEKNI PÁR ZÁŽITKŮ Z KONCERT...

Zážitků? No tak teď fakt nevím, na co bych konkrétně vzpomenul. Asi nejlepší zážitky máme z akcí, kde se lidi na naší hudbu opravdu chytali, a skvěle nás podpořili, to jsou vždycky ty nejlepší zážitky. Celý koncert si tak lépe užíváš a i těm lidem to pak tak nějak lépe dokážeš předat.

CO TY A MANUÁLNÍ PRÁCE?

Chacha, kamaráde…. celej život dělám manuální práci, ale že bych ji měl rád, to opravdu ne. Asi jako každý. A jestli tě zajímá, zda jsem manuálně zručnej, tak opravdu nejsem :-)))) Na to jsou tady jiní borci :-)))

CO TĚ POSLEDNÍ DOBOU ZAUJALO Z CZ SCÉNY?

Tak v každém případě je to například kapelka Mindwork, to jsou sice mladí kluci, ale fakt výborní muzikanti a jejich hudba je prostě skvělá. Taky se mi dost líbí Abstract Essence.

CO ČTEŠ ZA E-ZINY?

Popravdě, e-ziny moc nečtu, protože mne ze čtení na monitoru dost bolí oči a unavuje mne to. Raděj si přečtu Pařát anebo například Tuberculosis. Ale pokud třeba vyhledávám na netu kde je který den nějaký koncert, tak to zas prolezu všechny možný e-ziny. Skvěle vedeš přehled koncertů například ty s tvou Pandou.

DÍKY! CO ČTEŠ JEŠTĚ ZA TIŠTĚNÉ ČASOPISY?

Tak to už jsem vlastně zmínil v předešlé otázce. Hlavně je to Herdronův Pařát a v poslední době mne zaujal Tuberculosis od mistra Hobludy.

A DO TŘETICE – CO ČTEŠ, KDYŽ TO NENÍ ZROVNA NÁPOJOVÝ LÍSTEK?

Jídelní lístek!!! Chacha….ne, samozřejmě já čtu hodně, jsou to ale dost úzce specializované věci. Hltám knihy o kosmologii, astrofyzice, kvantové fyzice a podobně a dále knihy pro fotografy, zvláště o digitální fotografii a o Photoshopu. Taky časopisy o fotografování.

BYL ČAS DOVOLENÝCH, KDE SI BYL?

No vlastně nikde, dovolenou jsem vyplácal na festivaly, něco na naše koncerty a zbytek dovči jsem strávil většinou doma. Ale samozřejmě projel jsem s přáteli pár českých zámků a hradů.

TVŮJ DALŠÍ KONÍČEK JE FOCENÍ. PODAŘILO SE TI UDĚLAT NĚJAKOU VÝJIMEČNOU FOTKU LETOS?

Výjimečnou? Tak to opravdu nevím. Taky nevím, jestli tě zajímají ryze fotky z koncertů či i jiné žánry, protože já se na focení koncertů rozhodně neomezuji. Nevím, jestli výjimečnou fotku, ale v každém případě na sobě pracuji a pozoruji na sobě poměrně rychlý růst mých fotografických schopností. Kdo chce, ať se podívá na můj blog a zhodnotí mé fotky sám: http://gorgodaemon.sblog.cz

6 OBLÍBENÝCH HLÁŠEK, ZNÍ?

6? No ty mi dáváš, šest ti jich rozhodně neřeknu, ale mám rád tyto: „ Das is zu wenich!… To je ale málo“ (z filmu Slunce, seno….. vyřkl prodavač, když Škopkovi kupovali PC, nevím, jestli jsem to ale napsal správně) nebo „To je hnus velebnosti, jdu blejt….“, všichni vědí z čeho to je a kdo to řekl :-)))

A ZÁVĚR SE ZEPTÁM CO NOVÉHO V JIHLAVĚ A NA MÍSTNÍ HUDEBNÍ SCÉNĚ?

No v Jihlavě se toho moc neděje, není tady momentálně žádná scéna, respektive je tady pár kapelek, ale nějak moc nedrží při sobě, každá si hrabe na svým pískovišťátku a každá hraje něco jiného. Ne, opravdu tu nevím o žádné kapele, která by mne zaujala. Vyjma D. A.D, ale ti jsou z Kamenné, resp. z Polné. Na závěr bych ještě chtěl poděkovat všem našim fanouškům, kteří nás podporují, není vás málo (stay cool!!!) a pro všechny ostatní mám info o nás, které najdete na našich stránkách www.elysium.wz.cz a nebo na www.bandzone.cz/elysium . Samozřejmě děkuji i tobě za tyhle otázky, tím nám hodně pomáháš.